השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

תרופות לחרדה ומצבי חרדה

תחושת חרדה, להבדיל מתחושת פחד, הינה מצב בו מתעורר דאגה, אימה או רצון להימנע ממצבים מסוימים שאין בהם בהכרח סכנה. לדוגמא, אם אדם חווה וחש צורך עז לברוח מרכב שנוסע בחופזה לעברו  – הרי שמדובר בתגובה מאוד טבעית וגם חשובה כדי שהוא יצליח לשרוד ולהציל את עצמו. אולם, אם אדם מסרב ונמנע בתוקף להגיע לקניון הומה אדם או להגיע לפגישה עם הבוס שלו, מכיוון שפעם קודמת הפגישה אתו העלתה בו תחושות קשות, הרי שכאן כבר מדובר במקרה של חרדה.

חרדה תבוא לידי ביטוי בצורות שונות שיתלוו אליה הפרעות שונות כמו פאניקה, פוביה, הפרעה פוסט טראומטית, חרדה חברתית, התנהגות אובססיבית – כפייתית ודאגנות תמידית – כרונית ועוד. מצבי חרדה כאלה מקורם ממתח וסטרס, מנסיבות גנטיות, חווית חיים, נטייה אישיותית ועוד. במקרים שיש התקפי חרדה חוזרים ונשנים והם משפיעים על שגרת חייו של האדם יש לבחון תרופות לחרדה שיכולות להפחית את חווית החרדה הרגשית. במאמר זה ניתן מענה על כמה שאלות סביב סוגיית התרופות לחרדה.

השפעתן של תרופות לחרדה

תרופות לחרדה מטרתן לווסת את המערכות שיצאו מכלל איזון וכך הן מפחיתות את התגובה לכל גירוי של חרדה. נדגיש כי תרופות לחרדה מתחילות להשפיע רק לאחר שבועיים, הן לא ממכרות וודאי לא משנות את האישיות של האדם שנוטל אותן. עם זאת, הפסקה של התרופות עשויה להחזיר את הסימפטומים במקרים מסוימים. מוטב להבחין בין תרופות לחרדה כמו ציפרלקס ואחרים שהן עבור שימוש יומיומי לבין כדור הרגעה מידי כמו ווליום. כדור שהוא הרגעתי מיועד יותר לשימוש של מקרי חירום ולא לצורך שימוש תדיר מאחר ומדובר בתרופה ממכרת. כמו כן, תרופות לחרדה לא מלוות עם הרבה תופעות לוואי, אם כי חלק מהאנשים עשויים לסבול מכאב ראש או בחילה בימים הראשונים, מה שיחלוף מהר.

האם הן מהוות תחליף לטיפול פסיכולוגי?

לעיתים תרופות לחרדה הינן המענה הטוב והמספק ביותר עבור האדם שסובל מחרדה אולם עבור חלק מהאנשים כשהחרדה שלהם נובעת ממקומות העמוקים שמשפיעים על חייהם ומונעים מהם ליצור קשרים, למצוא עבודה וכולי, מומלץ יהיה לשלב יחד עם הטיפול התרופתי גם טיפול פסיכולוגי או שיטות טיפול אחרות. נציין עוד שבמקרים מסוימים דיכאון וחרדה יהיו קשורים זה בזה בשל אותן מערכות נוירולוגיות, ולכן תרופות לחרדה יכולות להביא גם לשיפור משמעותי במידה והאדם סובל גם מדיכאון.

מי יכול לספק את התרופה לחרדה?

כיום מרשם לתרופה נגד חרדה יכולה להינתן על ידי רופאי המשפחה והפסיכיאטרים, כאשר במקרי חרדה קשים שנמשכים לאורך זמן וגורמים למצוקה קשה והיעדר תפקוד יש להתייעץ עם פסיכיאטר מומחה. פסיכולוגים לא רשאים לרשום תרופה לחרדה משום שהם לא רופאים בהכשרה שלהם, אך הם כן יוכלו להמליץ על ייעוץ עם  פסיכיאטר לצורך מרשם תרופה.

סובלים מחרדה? מרגישים שזקוקים לעזרה בכדי להחזיר את איכות החיים? אורי פוקס ישמח לסייע לכם! אורי פוקס בעל תואר שני בעו"ס ומטפל CBT מוסמך מתמחה בטיפול בחרדות ודיכאון ומסייע לאנשים לשלוט בחרדות ולא לתת להם לנהל אותם .

להזמנת לחצן מצוקה השאירו פרטים

אמבולנט לחצן מצוקה - מכשיר זעיר העושה את ההבדל בשמירה על חייכם!