השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

דום נשימה בשינה

במאמר הבא תוצג סקירה של תופעת דום נשימה בשינה, ודרכים להתמודד עימה.

מי סובל מדום נשימה בשינה

דום נשימה במהלך השינה, הינו תופעה של הפסקות נשימה בזמן השינה, עקב חסימה בדרכי הנשימה העליונות. על פי מחקרים, בין 2 – 4 אחוזים מכלל הגברים סובלים מתופעה זו, לעומת  1 -2 אחוזים מכלל הנשים. מי שסובל מדום נשימה בשינה, יסבול מתוצאות בלתי נעימות ולעיתים אף מסוכנות, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך.

על הגורמים לתופעה זו נמנים: חסימת דרכי האוויר העליונות על ידי בסיס הלשון; מבנה הלסת התחתונה; גודלם של השקדים; מבנה אף בו דרכי האוויר חסומות. הגורם העיקרי לתופעה הוא השמנת יתר, עליה נדבר בהמשך.

בדיקת שינה ביתית

כאשר אדם מבחין שהוא חווה תופעות לוואי האופייניות לסובלים מדום נשימה בשינה – כגון נדודי שינה, חוסר ריכוז או עצבנות במהלך היום – עליו לפנות לרופאו האישי. הרופא ישאל אותו מספר שאלות כדי להבין האם התסמינים מצביעים על חשש אפשרי לדום נשימה בשינה.

אם הרופא סבור שהתסמינים אכן מעלים חשש שכזה, הוא ייתן למטופל הפניה למעבדת שינה. לאחר מכן, המטופל יעבור סדרה של כמה לילות בהם הוא יישן במעבדה, בעודו מחובר למכשור מתקדם שיינטר את תפקוד גופו במהלך השינה.

ישנם מקרים בהם המטופל אינו חש בנוח, ולעיתים חש אפילו לחץ, במעבדה. כיוון שישנה חשיבות מכרעת לבדיקת השינה, המטופל יקבל מכשיר לבדיקת שינה ביתית, אליו הוא יחבר את עצמו, ומכשיר זה יעקוב אחר תפקודו בזמן השינה.

פתרונות להפרעת דום הנשימה

ישנם מספר טיפולים המסייעים להתמודד עם הפרעת דום הנשימה:

הרזיה –  במקרים קלים יחסית של דום נשימה, אם הרופא יאבחן שישנה היתכנות שהסיבה לכך היא השמנת יתר, ההמלצה תהיה ירידה במשקל. כך, ללא התערבות גופים זרים ומכשירים ניתן לפתור את הבעיה.

מכשיר CPAP – זהו מכשיר הבנוי ממסכה המוצמדת לאף, דרכה זורם אוויר בלחץ חיובי אל דרכי הנשימה. כך נמנעות החסימות החוזרות ונשנות של דרכי הנשימה, רמת החמצן בדם נשמרת, והנשימה סדירה. בעקבות כך השינה תהיה רציפה ואפקטיבית, ותופעות הלוואי בדמות עייפות וישנוניות תיעלמנה.

התקן דנטלי – זהו התקן המקדם את הלסת התחתונה, וכתוצאה מכך דרכי הנשימה העליונות מתרחבות. על ידי כך מתאפשר מעבר אוויר חופשי במהלך השינה, מה שמשפר כמובן את השינה. מכשיר זה נחשב ליעיל גם הוא לטיפול בבעיית דום הנשימה, אם כי פחות מאשר מכשיר ה- CPAP. השימוש במכשיר יומלץ למי שסובל מהפרעות הנשימה בדרגות חומרה קלה או בינונית, או למי שלא הסתגל לטיפול ב- CPAP.

השמנת יתר כגורם לדום נשימה

בין הגורמים הנפוצים ביותר לדום נשימה הוא השמנת היתר. בעולם המערבי בו אנו חיים, השמנת יתר היא תופעה נפוצה, לה גורמים רבים, כגון: אכילה לא בריאה ורוויית קלוריות; מחסור בפעילות גופנית; לחץ, ופיצוי רגשי בדמות אכילה מרובה.

השמנת היתר מביאה להתעבות הרקמות באזור החזה והצוואר ולהצרת דרכי הנשימה, מה שעלול להוביל לדום נשימה. לרוע המזל, בענייננו ישנו דפוס של "ביצה ותרנגולת": השינה הלקויה מביאה לצורך בפיצוי של אכילה מרובה, והאכילה המרובה גורמת להשמנה, שחוזרת ומחמירה את מצב השינה. ישנו צורך לקטוע את המעגל השלילי, ולכן הפתרון יהיה להתחיל בתהליך של הרזיה.

 

 

להזמנת לחצן מצוקה השאירו פרטים

אמבולנט לחצן מצוקה - מכשיר זעיר העושה את ההבדל בשמירה על חייכם!

נגישות
צ'ט עם נציג החברה